Jdi na obsah Jdi na menu
 


Závojnatka

30. 10. 2008

Čeleď:Cyprinidae (Kaprovití)

Synonyma: Dalekohledka , Teleskopka , Vějířnatka

Typ: Sladkovodní

Anglicky: Goldfish China

Biotop: Asie.Objeveno: Ćína, cca 1500.

Velikost: 12 - 18 cm

Původ: Asie: Čína, Japonsko.

Teplota: 15 - 26°C

Kyselost: 6 - 8 pHTvrdost: 5 - 20°dGH

Chov: Poměrně snadný

Obvyklá cena: 40 - 200 Kč

Lokalizace: Celá nádrž

Krmení: Všežravec - zkonzumují prakticky cokoliv, důležitou součástí jejich potravy by měla být rostlinná složka, dále pak živé i mražené krmení, červy, slimáci a také umělé krmivo, které se prodává ve formě granulí speciálně pro tyto ryby a má dlouhou tradici. Pokud mají rybky dobře prospívat a množit se, strava musí být pestrá a zahrnovat všechny složky.

Pohlaví: Samička má v okolí řitní oblasti dva řitní otvory a sameček jen jeden. Samička je zavalitější, hlavně v období tření, kdy je zaplněna jikrami, u samečka se projevuje v období tření třecí vyrážka na skřelích a na hlavě (bílé tečky připomínající krupičku).

Odchov: Samičky dospívají v třetím roce života a samečci ve druhém. Nejlépe se vyvolá tření tím, že např. během zimy snížíme teplotu na 18 - 20 stupňů a na jaře ji zvýšíme na 22 - 24 stupňů. Na samečcích by se měla objevit třecí vyrážka. Samička by měla být zaplněna jikrami a ryby by měly mít chuť se třít a to tím, že samečci začínají pronásledovat samice, plavou podél nich a žďuchají jim do bříška. Oplodněné jikry jsou rozptýleny po nádrži a zůstanou přichycené na rostlinách. Množství jiker je velice rozdílné, žáleží na druhu. Může jich být několik set, ale i několik tisíc. Vyvíjejí se cca 4 dny v závislosti na teplotě. Když se plůdek vykuklí, je asi 6 mm velký a leží na dně, během týdne zpracuje žloutkový váček a pak se rozplave. Po rozplavání přijímají běžné krmivo úměrné jejich velikosti. Rostou nestejnoměrně. Rodiče nepečují o potomstvo. Obecně platí, že čím více šlechtěná forma závojnatky, tím obtížnější bývá donutit ryby ke tření a potěr je choulostivější. Po narození potomků se zpravidla dočkáte rybek, které z jednoho vrhu budou mít mnoho barevných variet a nemusejí se podobat rodičům. Barvy se jim budou měnit a konečné barevné mutace dosáhnou až po dosažení pohlavní dospělosti, přičemž část ryb bude mít původní zbarvení karase zlatého (neplatí pro všechny formy).

Snášenlivost: Nepatří do společenského akvária, ale do samostatné nádrže, nejlépe menší hejno. Jsou to sice ryby klidné, ale mají nedokonalé trávení a jejich odpadní produkty silně zněčišťují vodu a pro některé druhy ryb jsou jedovaté (prudce zvyšují obsah dusíkatých látek ve vodě).

Délka života: Až 10 let, ale stále více přešlechtěné variety se zpravidla dožívají kratšího věku.

Min.velikost n.: Vzhledem ke značné produkci odpadních látek platí, že čím větší nádrž, tím lépe. Jeden dospělý jedinec by neměl být chován v méně než 30 litrech vody. Často prodávané nádržky ve tvaru koulí jsou zcela nevhodné.

Dop.počet ryb: 2-4 kusy, může jich být klidně i více, rozhodující je pouze velikost nádrže. V zahradních jezírcích se jich pohromadě chovají desítky. V případě, že si jich chcete do jezírka pořídit více mějte na paměti, že v našich podmínkách zimu venku nepřežijí a pro zazimování pak budete potřebovat hodně prostoru.

Charakteristika: Rybky byly vyšlechtěny z karasa zlatého před zhruba 500 lety v Číně. Pro chov potřebujete velkou nádrž bez ostrých kamenů. Závojnatky ničí rostliny a jako nejvhodnější do nádrže se jeví Echinodory, Anubiasy a Cryptocoryny obložené kameny - když majíhlad ryby ryjíve dně. Vzhledem v extrémní produkci odpadních látek, vinou nedokonalého trávení, často vyměňujte vodu, silně vzduchujte a intenzivně filtrujte. Chov závojnatek je trvalou zkouškou trpělivosti. Při chovu v trvale vyšších teplotách nad 26°C rostou rychleji, ale dříve umírají. Závojnatky se často chovají i ve venkovních zahradních bazéncích. Bez problémů zvládají teploty v rozmezí 10-26°C. Zimu ale venku nepřežijí (platí pro choulostivé přešlechtěné druhy, nebo v případě, že hloubka jezírka je menší než 80 cm), proto je nutné je přemístit do vnitřní nádrže. Během zimních měsíců je ideální je chovat při teplotě mezi 18-20°C. Na jaře po přendání do jezírka se voda v něm ohřeje a ryby pak mají větší chuť ke tření. Na rozdílnou teplotu je třeba ryby aklimatizovat (když je přinesete z akvaristiky, kde byly chovány při teplotě vody 25°C, nemůžete je ihned vypustit do jezírka s teplotou 17°C, ale postupně snižovat teplotu vody, nejlépe pomalu, v rozmezí dvou dnů). Bylo vyšlechtěno velké množství variet a další stále přibývají. Mezi nejčastěji chované patří:

**Kometa** - na závojnatku má relativně štíhlé protáhlé tělo. Ocas je jednoduchý, někdy dlouhý. Hřbetní ploutev je většinou delší než u jiných forem. Všechny ploutve jsou prodloužené a špičaté. Zbarvení nejčastěji zlaté nebo červené, málokdy bílé nebo vícebarevné. Tato forma závojnatek většinou bez problémů přežije zimu v našich podmínkách, podmínkou je dostatečná plocha rybníka a hloubka alespoň 80 cm. Je velmi odolná.

**Shubunkin** - Protáhlé, stlačené tělo. Ocasní ploutev je jednoduchá a většinou hluboce vykrojená. Hřbetní ploutev nejčastěji zvětšená. Existuje velká škála barev. Také velmi odolná a vhodná do zahradního rybníčku hlubokého alespoň 80 cm. Velmi pěkná také v akváriu.

**Ryukin** - klasická závojnatka. Tvar těla je vejčitý až kulatý. Dvojitá ocasní a řitní ploutev. Při chovu v rybníku by se na zimu mohla umístit do domovního akvária s nižší teplotou, ale dobře v rybníku přežívá i celý rok.

**Teleskopka (demekin)** - Poznávacím znakem jsou zvětšené a prodloužené oční bulvy. Ocasní a řitní ploutev je dvojitá. Je to ryba vhodná především do akvárií, přes léto ji lze umístit také do rybníku, který však musí být dobře filtrovaný, protože tyto ryby jsou velmi náchylné k onemocnění očí. Přes zimu se však musí umístit zpět do akvária. Je o něco choulostivější než předešlé formy, především na kvalitu vody.

** Nebehledka (čótengan) ** - Zvětšené oči s nahoru směřujícími zornicemi. Má dvojitou ocasní a řitní ploutev. Většinou chybí hřbetní ploutev. Platí pro ni všechno jako pro teleskopky.

**Bublinoočka (suihogon)** - Tvar těla jako u předešlé formy. Většinou chybí hřbetní ploutev. Ocasní a řitní ploutev rozdvojená. Pod okem má měchýř naplněný tekutinou. Oči směřují nahoru. Je to velmi choulostivá forma.

**Lví hlava (ranchu)** - Tělo krátké, vejčité a sražené. Ocasní a řitní ploutev dvojitá. Hřbetní ploutev chybí. Barva nejčastěji zlatá. Hlava i skřele jsou pokryty houbovitými nárůstky (bujení tkáně). Poměrně choulostivá a také vhodná především do domovních akvárií.

**Oranda** - Tělo je krátké, vejčité. Dvojitá ocasní a řitní ploutev. Na hlavě houbovité kožní výrůstky. Je odolnější než předešlé druhy, ale nelze doporučit ani zimní chov v rybníčku.